آلبوم تصاویر

یادکد کد یادها

علی سلیمانی، کارگردان، طراح و مجری ، نویسنده  و بازیگر تلویزیون، سینما و تئاتر،  و همچنین استاد بازیگری  در دهم آبان ماه سال ۱۳۵۰ در شهر تهران متولد شد. و دارای دان پنجم کاراته در شاخه واداریو و همچنین عضو تیم فوتبال هنرمندان ایران می باشد. علی سلیمانی چهره گندمگون رنگ چشم مشکی قد ۱۷۵ وزن ۸۰ کیلو می باشد.
وی فارغ‌التحصیل  نمایش با گرایش بازیگری از دانشگاه "آزاد" تهران است.
اولین کار سینمایی وی «سفر بخیر» به کارگردانی داریوش مؤدبیان بود.

از مهم‌ترین آثار علی سلیمانی می‌توان به بازیگری در سریال پایتخت ۴، سریال وضعیت سفید و فیلم تنگه ابوقریب اشاره کرد.
علی سلیمانی در سال ۱۳۷۴ در سن ۲۴ سالگی  نخستین بار در سینما حضور یافت و در فیلم سفر به چزابه به کارگردانی رسول ملاقلی‌پور بازی کرد. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند سریال پایتخت ۴، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای علی سلیمانی محسوب می‌شد .وی در نمایشهای شاخصی بسیاری بازی نمود.نمایشهایی  همچون شکار روباه به کارگردانی دکتر علی رفیعی.  تاتر سعدی به کارگردانی حسین کیانی.چشم به راه میرغضب به کارگردانی حسین کیانی.قرمز و دیگران به کارگردانی محمد یعقوبی. خشم و هیاهو به کارگردانی مهرداد رایانی که موفق به دریافت جایزه بازیگری در جشنواره تاتر فجر شد و بیش از صد تمایش شاخص دیگر که در کارنامه هنری علی سلیمانی وجود دارد.همچنین بازی در سریالها و فیلمهای تلوزیونی و سینمایی از دیگر فعالیت های او می باشد.وی فیلم تلوزیونی دزد شریف را کارگردانی کرد. سپس فیلم سینمایی اشنوگل را مشترکا با هادی حاجتمند کارگردانی کرد.نمایشهای زیادی چون مردی در آیینه -  خاموشان -  مکعب -  اتوبان سکوت از کارهای وی میباشد که درسمت کارگردان و بازیگر در آن حضور داشته است.
نام همسر علی سلیمانی  ،  سهیلا جوادی می باشد که از طراحان گریم و لباس  و بازیگران سینما و تاتر   می باشد .آنها در سال ۷۵ باهم ازدواج کردند و حاصل ازدواجشان دختری به نام سبا سلیمانی می باشد که از نویسندگان  و نمایش نامه نویسان خلاق و جوان و همچنین از بازیگران سینما و تاتر می باشد.
علی سلیمانی متاسفانه در  پنج و بیست دقیقه صبح روز پنج شنبه بیست و یکم مرداد ۱۴۰۰  بر اثر ابتلا به کرونا دنیایش را عوض کرد.

علی سلیمانی در سال 1394 دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون و تاتر گذراند و در اثر مهمی بازی کرده است. اثر مهم علی سلیمانی در این سال، بازیگری در سریال پایتخت ۴ به کارگردانی سیروس مقدم محسوب می‌شود.
شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی علی سلیمانی بازی در سریال پایتخت ۴ بوده است. علی سلیمانی سال 1394 در 44 سالگی در سریال پایتخت ۴ نقش مهمی بازی کرده است که توانست با مهارت آن نقش را ایفا کند. علی سلیمانی توانست با بازی در سریال پایتخت ۴ تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند .
علی سلیمانی علاوه‌بر سریال پایتخت ۴، سال 1390 در 40 سالگی در سریال وضعیت سفید نیز بازی کرده است. علی سلیمانی این‌بار با حمید نعمت‌الله یعنی کارگردان سریال وضعیت سفید همکاری داشت.
با اینکه علی سلیمانی را بیشتر بعنوان بازیگر می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده است. علی سلیمانی علاوه‌بر بازیگر به‌عنوان مجری در رادیو و تلوزیون  و کارگردان  در سینما و تلویزیون و تاتر  فعالیت داشته است.  
یکی از ویژگی‌های حرفه‌ای و بیوگرافی علی سلیمانی آن هست که در مدت زمان بازیگری خود، هم در تلویزیون و هم در سینما  و هم در تاتر بازی و کارگردانی  کرده است.  زادگاه هنر بازیگری علی سلیمانی تاتر می باشد .علی سلیمانی را باید بیشتر بازیگر سینما بدانیم چرا که 54% آثار وی سینمایی و 46% آثارش تلویزیونی است. در واقع علی سلیمانی از مجموع ۴۰ اثری که در کارنامه دارد، در ۲۵ اثر در سینما با نام‌های فیلم ترمینال غرب، فیلم تنگه ابوقریب، فیلم به وقت خماری، فیلم تونل، فیلم در مدت معلوم، فیلم شتر مرغ، فیلم خاله سوسکه، فیلم بی پولی، فیلم کلانتری غیرانتفاعی، فیلم یک وجب از آسمان، فیلم زخم شانه حوا، فیلم قارچ سمی، فیلم سگ کشی،  فیلم سفر بخیر، فیلم سفر به چزابه و فیلم نجات‌یافتگان ،و... به ایفای نقش پرداخته و در 15 اثر در تلویزیون با نام‌های سریال سفر در خانه، سریال گمشدگان، سریال ماه و پلنگ، سریال پایتخت ۴، سریال کیفر، سریال عصر پاییزی، سریال سقوط یک فرشته، سریال وضعیت سفید، سریال بلندترین شب سال، سریال دروازه ساعات، سریال سرود خاک، سریال روشن‌تر از خاموشی، سریال داستان یک شهر و سریال سیاه، سفید، خاکستری ،سریال دادستان ،سریال روزهای آبی ،سریال جمعمون جمعه ،سریال وضعیت زرو،سریال ۸۷ متر،سریال کتونی زرنگی و... بازی کرده است.
در مجموع در کارنامه ۴۹ ساله و بیوگرافی علی سلیمانی آثار مهمی وجود دارد.  
 

لطفاً خاطرات و دلنوشته های خود را برای درج در این صفحه در کادر زیر بنویسید

دلنوشته های قبلی:

هدیه به عزیزان

جهت حمایت از مؤسسه خیریه مورد نظر روی تصویر آن کلیک فرمایید

4221594_856.png 1394-11-04_17-14-58.png 3f6379555150e57af450163be10a17d1.png 19_orig.png 1468930738_.png

جستجو در صفحات درگذشتگان