در صورتی که عکس، فیلم یا هرگونه محتوای دیگری در رابطه با شهید محمدعلی فرجی مهدی آبادی در اختیار دارید، با استفاده از فرم زیر برای ما ارسال کنید تا در این صفحه قرار گیرد.

شهید محمدعلی فرجی مهدی آبادی در 14 اردیبهشت ماه سال 1342 در تهران به دنیا آمد.این شهید والامقام دارای ملیت ایران و مذهب اسلام شیعه بود.وی تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم ادامه داد و به عضویت سپاه پاسداران درآمد.
این شهید گرانقدر سرانجام در 9 ههر ماه سال 1361 در سن 19 سـالگی حوادث ناشی از درگیری در سومار به شهادت رسید.
مزار این شهید در قطعه 26 ردیف 35 شماره 34 بهشت زهرا (س) قرار دارد.

 

زندگی نامه:

شهید محمدعلی فرجی مهدی آبادی فرزند ولی ا... در محله قلعه مرغی تهران در سال 1342 به دنیا آمد. پدرش کارگری زحمت¬کش بود که فشارهای زندگی او را در تنگنا قرار داده بود لذا محمدعلی از نوجوانی در کنار پدرش مشغول به کار شد و همزمان تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان ذوقی به پایان رساند.
پس از اخذ دیپلم که مصادف با شکل¬گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود، مدتی را در وزارت کشور مشغول به کار شد و سپس در مورخ 21/5/1360 دادستانی انقلاب را محل کار و فعالیتش قرار داد. وی پس از سه ماه خدمت در دادستانی به استخدام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد و در قسمت گزینش ارائه خدمت نمود.
محمدعلی به علت نبوغ ذاتی و هوش بالایی که داشت به عنوان ارزیاب گردان شناسایی نیروهای نفوذی دشمن، در پنجاه و یکمین روز ازدواجش ماموریت یافت تا به جبهه جنوب برود. پس از پایان ماموریت، به طور داوطلبانه در جبهه¬های غرب کشور حاضر شد.
سرانجام، محمدعلی 19 ساله در تاریخ 9/7/1361 در جریان عملیات مسلم بن عقیل در جبهه سومار، اولین رزمنده¬ای بود که به شهادت رسید.
از وی فرزند پسری هم نام پدر به یادگار مانده است.

قسمتی از وصیت نامه شهید:

- پدرم... ، ما با هم، غیر از پدر و پسر دو رفیق بودیم و دوران خیلی خوبی داشتیم اما تنها ناراحتی¬ام این است که نتوانستم از دینت بیرون بیایم.
- مادر جان... خوشا به حالت که امانت دار خوبی بودی، انشاا... که همدیگر را در عالم برزخ با رویی خوش ملاقات کنیم.
- اینک تو ای همسر عزیزم، ای نور چشمم، ای محبت سرشار از اخلاص، علی همسر حقیرت سلامت می¬دهد و از دور سینه پرمهرت را بوسه می¬زند. فاطمه جان زندگی خوبی داشتیم هرچند در حقت بدی کردم ولی روی هم رفته زندگی پرمحبت و خوبی داشتیم خداوند انشاا... آن لحظه¬ها را قبول کند. چندین بار می-خواستم این را بگویم که محبتت به دلم نشسته ولی چون بایستی امر خدایم را انجام می¬دادم رفتم و به لقاا... پیوستم. همسرم از تو شدیدا طلب بخشش دارم.
- عزیزان و دوستان باید با خون خود ثابت کنیم که قول¬های خدا حق است و تخلفی در آن نیست.
- پیرو راستین امام خمینی (ره) باشید که اگر سستی کنید در سر پل صراط و در عالم برزخ، شهیدان جلویتان را خواهند گرفت. پس نسبت به انقلاب مقدس¬مان متعهد باشید که اگر چنین نکنید در دنیا و آخرت در خسران خواهید بود.

خاطره:

شهدا آدم‌های خاصی بودند و بعضی‌ها خاص‌تر. آدم‌های رشدیافته‌ای بودند که یک شبه ره صد ساله رو رفتن و خواه ناخواه هم نشینی با اونا نگاه عمیق‌تری از زندگی روبه آدم میده. من شاید ۵۱ روز با همسرم زندگی کردم ولی طول زندگی مهم نیست عمق اونه که مهمه. یادم میاد یک روز بعد از ظهر داشتیم باهم توخیابون خردمند راه می‌رفتیم. او در موردج بهه رفتنش و یک‌سری اتفاقاتی که ممکنه بعدها برایم پیش بیاد صحبت کرد. چقدر پخته، سنجیده و محکم حرف می‌زد. خب سنم کم بود و شاید درک کلام او برام زیاد قابل فهم نبود. در تمام این سال‌های پر از فراز و فرود زندگیم تونستم با الهام گرفتن از حرف‌هاش و مرور افکار و عملکردش در لابلای صفحه‌های پربرکت ۵۱ روز زندگی در برابرهمه این تالمات به یاری خدا ایستادگی کنم و همه اینها رو مدیون اون مردبزرگ هستم...

دلنوشته:
گفتم کجا؟ .............................. گفتا به خون
گفتم چرا؟ .............................. گفتا جنون
گفتم که کِی؟ ....................... گفتا کنون
گفتم که من؟ ...................... خندید و رفت
همسرم دردها کشیده¬ام که مپرس زهر هجری چشیده¬ام که مپرس
آن چنان در هوای خاک درش می¬رود آب دیده¬ام که مپرس
بی تو در کلبه گدایی خویش رنج¬ها کشیده¬ام که مپرس
به این امید که در روز وصل، شانه¬هایت را برای هق هق گریه¬های تمام سال¬های عمرم بر من ارزانی داری.

اَلسَّلامُ عَلی رَسوُلِ اللّهِ اَلسَّلامُ عَلی نَبِی اللّهِ اَلسَّلامُ عَلی مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِاللّهِ؛ اَلسَّلامُ عَلی اَهْلِ بَیْتِهِ الطّاهِرین اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ اَیُّهَا الشُّهَدآءُ الْمُؤْمِنُونَ؛ اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا اَهْلَ بَیْتِ الاْیمانِ وَ التَّوْحیدِ اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا اَنْصارَ دینِ اللّهِ وَ اَنْصارَ رَسُولِهِ عَلَیْهِ وَ الِهِ السَّلامُ سَلامٌ عَلَیْکُمْ بِما صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَی الدّارِ اَشْهَدُ اَنَّ اللّهَ اخْتارَکُمْ لِدینِهِ وَ اصْطَفاکُمْ لِرَسُولِهِ؛ وَاَشْهَدُ اَنَّکُمْ قَدْ جاهَدْتُمْ فِی اللّهِ حَقَّ جِهادِهِ وَ ذَبَبْتُمْ عَنْ دینِ اللّهِ وَ عَنْ نَبِیِّهِ؛ وَ جُدْتُمْ بِاَنْفُسِکُمْ دُونَهُ وَاَشْهَدُ اَنَّکُم قُتِلْتُمْ عَلی مِنْهاجِ رَسُولِ اللّهِ؛ فَجَزاکُمُ اللّهُ عَنْ نَبِیِّهِ وَعَنِ الاِْسْلامِ وَ اَهْلِهِ اَفْضَلَ الْجَزآءِ وَ عَرَّفَنا وُجُوهَکُمْ فی مَحَلِّ رِضْوانِهِ وَ مَوْضِعِ اِکْرامِهِ مَعَ النَّبِیّینَ وَ الصِّدّیقینَ وَ الشُّهَدآءِ وَ الصّالِحینَ وَ حَسُنَ اُولَّئِکَ رَفیقاً اَشْهَدُ اَنَّکُمْ حِزْبُ اللّهِ وَاَنَّ مَنْ حارَبَکُمْ فَقَدْ حارَبَ اللّهَ وَ اَنَّکُمْ لَمِنَ الْمُقَرَّبینَ الْفائِزینَ الَّذینَ هُمْ اَحْیآءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ فَعَلی مَنْ قَتَلَکُمْ لَعْنَةُ اللّهِ وَ الْمَلاَّئِکَةِ و َالنّاسِ اَجْمَعینَ اَتَیْتُکُمْ یا اَهْلَ التَّوْحیدِ زائِراً وَبِحَقِّکُمْ عارِفاً وِبِزِیارَتِکُمْ اِلَی اللّهِ مُتَقَرِّباً وَ بِما سَبَقَ مِنْ شَریفِ الاْعْمالِ وَ مَرْضِی الاْفْعالِ عالِماً فَعَلَیْکُمْ سَلامُ اللّهِ وَ رَحْمَتُهُ وَ بَرَکاتُهُ وَ عَلی مَنْ قَتَلَکُمْ لَعْنَةُ اللّهِ وَ غَضَبُهُ وَ سَخَطُهُ اَللّهُمَّ انْفَعْنی بِزِیارَتِهِمْ وَ ثَبِّتْنی عَلی قَصْدِهِمْ وَ تَوَفَّنی عَلی ما تَوَفَّیْتَهُمْ عَلَیْهِ وَ اجْمَعْ بَیْنی وَ بَیْنَهُم فی مُسْتَقَرِّ دارِ رَحْمَتِکَ اَشْهَدُ اَنَّکُمْ لَنا فَرَطٌ وَ نَحْنُ بِکُمْ لاحِقُونَ

سلام بر رسول خدا سلام بر پیامبر خدا سلام بر محمد بن عبداللّه سلام بر خاندان پاکش سلام بر شما ای شهیدان با ایمان سلام بر شما ای خاندان ایمان و توحید سلام بر شما ای یاران دین خدا و یاران رسول خدا - که بر او و آلش سلام باد - سلام بر شما بدان شکیبائی که کردید پس چه خوب است خانه سرانجام شما گواهی دهم که براستی خداوند شما را برای دین خود انتخاب فرمود و برگزیدتان برای رسول خود و گواهی دهم که شما در راه خدا جهاد کردید آن طور که باید و دفاع کردید از دین خدا و از پیغمبر خدا و جانبازی کردید در رکاب رسول خدا و گواهی دهم که شما بر همان راه رسول خدا کشته شدید پس خدای تان پاداش دهد از جانب پیامبرش و از دین اسلام و مسلمانان بهترین پاداش و بشناساند به ما صورت های شما را در جایگاه رضوان خود و موضع اکرامش همراه با پیمبران و راستگویان و شهیدان و صالحان و چه نیکو رفیقانی هستند آن ها گواهی دهم که شمائید حزب خدا و هر که با شما بجنگد مسلماً با خدا جنگ کرده و براستی شما از مقربان و رستگارانید که در پیشگاه پروردگارشان زنده اند و روزی می خورند پس لعنت خدا و فرشتگان و همه مردم بر آن که شما را کُشت آمده ام به نزد شما برای زیارت ای اهل توحید و به حق شما عارفم و بوسیله زیارت شما بسوی خدا تقرب جویم و بدان چه گذشته از اعمال شریف و کارهای پسندیده دانایم پس بر شما باد سلام خدا و رحمت و برکاتش و لعنت خدا و خشم غضبش بر آن کس که شما را کُشت خدایا سود ده مرا به زیارت شان و بر آن نیتی که آن ها داشتند مرا هم ثابت بدار و بمیرانم بر آن چه ایشان را بر آن میراندی و گرد آور میان من و ایشان در جایگاه خانه رحمتت گواهی دهم که شما بر ما سبقت گرفتید.
بهشت زهرا (س) , قطعه 26, ردیف 35, شماره 34
در حال بارگیری نقشه...
این بخش به زودی راه اندازی می گردد.

جستجو در صفحات درگذشتگان