آلبوم تصاویر

خلاصه زندگی نامه

نام:شهید دکتر حسن عضدی

تولد: 1325 در شهر رشت

شهادت: 7 تیر 1360 به دست منافقین کوردل

تحصیلات: مدیریت بازرگانی با گرایش مدیریت بین اللملی از دانشگاه دالاس تگزاس، لیسانس روزنامه نگاری و روابط عمومی، فوق لیسانس علوم سیاسی

سمت:معاون وزارت فرهنگ و آموزش عالی

زندگی نامه

زندگی نامه شهید دکتر حسن عضدی

دکتر عضدی در سال 1325 در یک خانواده مذهبی در شهر رشت به دنیا آمد. تحصیلات دوره متوسطه را در همانجا به پایان رساند و سپس به تهران آمد و در رشته علوم ارتباطات اجتماعی موفق به اخذ لیسانس در دو رشته روزنامه نگاری و روابط عمومی گردید. پس از آن به علت علاقه به مسائل سیاسی وارد دانشکده علوم سیاسی شده و با اخذ مدرک فوق لیسانس راهی آمریکا شد. در رشته مدیریت بازرگانی با گرایش مدیریت بین اللملی وارد شد و تا مرحله اخذ دکترا در رشته اقتصاد سیاسی دانشگاه دالاس(تگزاس) گردید. فعالیت های سیاسی خود را در انجمن های اسلامی آمریکا و کانادا دنبال نمود و با بازگشت به ایران تحت رهبری امام (ره) به نشر عقاید اسلامی در دانشگاه گیلان پرداخت و حزب جمهوری گیلان را پایه ریزی نمود. او در نوشته هایش صریحاً بیان داشته که خواهان شهادت است و می خواهد در زندگانی ابدی بصورت شهید و شاهد باشد و سرانجام در 7/4/60 به آرزوی خود که همان شهادت بود رسید.

وصیت نامه

وصیت نامه شهید حسن عضدی

اکنون تاریخ میهن ما لحظات بسیار حساسی را می گذراند. انقلاب امت ما یعنی امت پیغمبر و علی(ع) به قله نزدیک می شود و پرتگاه ها نیز مخوف و وحشتناک و دشمنان یعنی صاحبان زر و زور و تزویر فراوان و در کمین.

فرزندان عزیزم دلم نمی خواهد در این شرایط بمیرم زیرا که احساس می کنم کارهای بسیاری دارم که باید انجام دهم و مسئولیت های بیشمار که خود را موظف به انجام آنها می دانم. این بدان معنی نیست که از مرگ می ترسم. من خدای را شاهد میگیرم که از او خواسته ام تا در راهش یعنی در راه خلق مستضعف شهید و شاهد باشم. جذبه و شور انقلاب گاهی مرا چنان از خود بی خود می کند که نمی توانم به موج نپیوندم. ناگریز همه احتیاط و محافظه کاری که دارم این وصیت شتاب آلود را برایتان می نویسم.

شما را به تقوی و پرهیزکاری سفارش می کنم. در کسب دانش کوشا باشید. انقلاب ما از جهاتی هنوز در آغاز راه است و دنباله اش به شما خواهد رسید. بقدر توانایی خود در آن سهم داشته باشید.

از غرب بیاموزید اما یک شرقی باقی بمانید. من از انسانهای خودخواه سخت متنفرم و از خودخواهانی که دور و بر من هستند رنج فراوان برده ام. دیگر خواه باشید. در کسب مال نیز کوشا باشید اما مال را به مصرف خود و دیگران برسانید بیش از آنکه مال شما را به مصرف برساند.

هیچوقت عدالت را از یاد نبرید و بخاطر آن بجنگید. خواهید گفت که عدالت یک مفهوم نسبی است و نمی توان چهارچوبی برای آن پیدا کرد. من شما را به قرآن مجید و رفتار پیامبر بزرگ و علی(ع) و سایر امامان رهنمود می کنم تا مفهوم عدالت را درک کنید.

نور چشمانم شما را به صوفیگری و درویشی و روحانیت شرقی سفارش نمی کنم. از مادیگری غرب نیز پرهیز کنید. یک مسلمان باشید. یک انسان وسط، معتدل و متوازن.

فیلم ماندگار

 

 

 

 

بهشت زهرا
در حال بارگیری نقشه...

هدیه به عزیزان

جهت حمایت از مؤسسه خیریه مورد نظر روی تصویر آن کلیک فرمایید

4221594_856.png 1394-11-04_17-14-58.png 3f6379555150e57af450163be10a17d1.png 19_orig.png 1468930738_.png

جستجو در صفحات درگذشتگان