آلبوم تصاویر

خلاصه زندگی نامه

نام:دکتر سید رضا پاک نژاد

تولد: 1303 در یزد

شهادت: 7 تیر 1360 به دست منافقین کوردل

سمت: نماینده مردم یزد

تحصیلات: دکتری پزشکی از دانشگاه تهران

 

زندگی نامه

شهید دکتر سیدرضا پاک نژاد به تاریخ سوم آذر 1303 شمسی در شهرستان یزد متولد شد . پدر او سید ابوالقاسم پاک نژاد به امر کسب مشغول بود و شهید پس از طی دوران طفولیت به تحصیل پرداخت. تحصیلات ابتدائی و متوسطه را در دبستان ملی اسلام و دبیرستان ایرانشهر یزد گذراند . پس از اخذ دیپلم در سال 1321 به مکه معظمه مشرف گردید و چون در آن سال موضوع گردن زدن ابوطالب یزدی در مکه معظمه پیش آمد، مدت 31 روز با سایر همراهان در مکه بازداشت بود . طول سفر جمعاً 6 ماه و هفت روز بود که در سال 1322 به ایران مراجعت نمود . در سال 1331 به دانشکد پزشکی دانشگاه تهران راه یافت و در بهمن 1336 رساله دکترای خود را تحت عنوان ( تمام برنامه های دانشکده پزشکی در اسلام ) با درجه ممتاز گذراند .

شخصیت علمی

   شهید دکتر پاک نژاد ضمن تحصیل علم جدید به آموختن عربی نیز همت گماشت و مقدمان را نزد حجت الاسلام عرب جم پرداخت . دکتر پاک نژاد در پزشکی و بررسی علوم و معارف اسلامی صدو ده جلد کتاب تألیف کرده اند که مهمترین آنها ‹‹ اولین دانشگاه و آخرین پیامبر ›› است که تا کنون 40 جلد آن به چاپ رسیده است .

از تحریرات ایشان مقالاتی در روزنامه های آیین اسلام ـ طوفان یزد ـ ملک یزد ـ مکتب اسلام ـ صدای یزد انتشار یافته است . همچنین کتاب قهقرائی دو هزار سال بنام ‹‹ تقویم پاک ›› از جمله آثار این مرد بزرگ بشمار می رود و سخنرانیهای علمی و دینی متعددی در شهرهای مختلف داشته اند . قبل از انقلاب وی در سمتهای آموزگاری ، دبیری ، حسابداری ، و سرانجام طبابت و ریاست بیمارستان هراتی بزد و ریاست بیمارستان بیمه یزد ، خدمات خود را تحویل جامعه کرده است.

سمت ها

سمتهای ایشان پس از پیروزی انقلاب عبارتند از : استادی دانشسرای یزد ـ کارمند نماینده بازرگانی ـ پزشک درمانگاه ـ رئیس بیمارستان امیرالمومنین ـ رئیس بهداری سازمان بیمه های اجتماعی ـ معاون درمانگاه ـ رئیس هیئت مدیره گروه فرهنگی علوی در یزد ـ رئیس هیئت مدیره صندوق جاوید ـ رئیس هیئت مدیره سازمان خیریه حضرت رضا ـ رئیس شورای صنایع ـ رئیس مرکز پزشکی شماره 1 ـ و سپس نمایندگی مجلس شورای اسلامی از شهرستان یزد و در مجلس شورای اسلامی به عضویت کمیسیون برنامه و بودجه در آمد .

شهید دکتر سید رضا پاک نژاد دو سفر به حج ، چهار سفر به عراق برای زیارت، سفری به سویس برای تحقیقات علمی و در ضمن سفرهای کوتاهی به پاریس ، لندن و برلین نیز داشته اند .
شهید پاک نژاد از سجایای اخلاقی برجسته ای برخوردار بود . در عبادت ، پرهیزگار بزرگواری بود که در سنگر مسجد همیشه در صف اول جماعت قرار داشت و در میدان مبارزات و خدمات اجتماعی همواره مشکلات مستضعفان فکر او را مشغول می کرد و خدمات پدرانه او به ایتام یزد،فوق العاده چشمگیر بود ، چنانکه فقدانش برای این یتیمان کاملاً محسوس است .آدمی بی آلایش بود و کم سخن می گفت و آنگاه که لب می گشود مهر و سوزی در سخن داشت . کم می خوابید و بسیار مطالعه می نمود و در سر سفره فقط به یک نوع غذا بسنده می کرد .

مبارزات و شهادت

شهید پاک نژاد در تمام مدت مبارزات روحانیت با رژیم شاه ، علاوه بر خدمات اجتماعی در سنگر مبارزه ، به دفاع از اسلام پرداخت . از یک سو با سخنرانیهای ارشادی در دبیرستانها و مجامع مذهبی ، نسل جون درس خوانده را با مبانی و ارزشهای انسانی و انقلابی اسلام آشنا و از سوی دیگربا افشای رژیم ، ماهیت پلید و منافقانة او را رسوا می کرد و همین امر سبب وحشت ساواک شد ، بطوری که دائماً مورد تهدید تلفنی ساواک قرار می گرفت و یک بار نیز به ساواک اصفهان فرستاده شد و پس از آزادی وادامه مبارزات افشاگرانه ، چند نوبت نیز به مرگ تهدید شد . تلاشهای او در راه احیای اسلام پس از انقلاب نیز بی وقفه و مستمر ادامه یافت تا اینکه در 7 تیر 1360 در جمع اعضای حزب ا.... به دیدار الله شتافت و در میان تشییع شکوهمند و دشمن شکن مردم یزد ، در این شهرستان به خاک سپرده شد .

فیلم ماندگار

 

 

 

بهشت زهرا
در حال بارگیری نقشه...

هدیه به عزیزان

جهت حمایت از مؤسسه خیریه مورد نظر روی تصویر آن کلیک فرمایید

4221594_856.png 1394-11-04_17-14-58.png 3f6379555150e57af450163be10a17d1.png 19_orig.png 1468930738_.png

جستجو در صفحات درگذشتگان