آلبوم تصاویر

خلاصه زندگی نامه

نام: علی اکبر

نام خانوادگی: اژه ای

نام پدر: علی محمد

زادگاه: اصفهان

ولادت: 1331

تحصیلات: کارشناسی، حوزوی

شهادت: 7 تیر 1360

محل شهادت: دفتر حزب جمهوری

آرامگاه: اصفهان، گلزار شهدا

زندگی نامه

زندگی نامه شهید حجت الاسلام علی اکبر اژه ای

شهید اژه ای در سال 1331 در یک خانواده روحانی در اصفهان به دنیا آمد. پدر او حضرت آیت الله علی محمد اژه ای از مجتهدین عالیقدر اصفهان بود.

پس از سپری کردن تحصیلات سیکل اول دبیرستانی، به تحصیل علوم دینی در مدراس علمیه صدر، بازار صدری خواجه ملاعبدالله پرداخت و همزمان دیپلم دبیرستان را نیز گرفت و در پایان تحصیلات دبیرستانی با حضرت آیت الله گلپایگانی و آیت الله منتظری برای ادامه تحصیل در حوزه علمیه یا دانشگاه مشورت نمود؛ نظر هردو حضرات عالیقدر مبنی بر تحصیل در علوم جدید بود. آیت الله گلپایگانی با استخاره با قرآن فرمودند شما اول باید تحصیلات دانشگاهی را تمام کنید و سپس به حوزه بیایید. وی در رشته روانشناسی و فلسفه موفق به اخذ لیسانس گردید و مقدمات را زیر نظر اساتیدی چون سید علی اکبر مومنی و محمد باقر امانی گذراند و در فلسفه از شاگردان شهید مظلوم بهشتی بود.

مبارزات سیاسی ـ مذهبی را در سال 44 با ورود به کاون تربیتی جهان اسلام که یک پایگاه فعال و مرکز سیاسی ـ مذهبی بود شروع کرد. با کمک دیگر برادران جزواتی پر محتوا به نام فرصت در غروب را منتشر کرد و در راه روشنگری نسل جوان و دانشجو سختی ها و مشقات فراوانی را متحمل شد. چون آشنا به تاکتیکهای مبارزه بود ساواک موفق به کشف رابطه ایشان نگردید. وی در فعالیت های اجتماعی با دکتر صلواتی همکاری نزدیک داشت و در کنار فعالیت سیاسی خود، به همراه برادران حجت الاسلام شهید هاشمی نژاد، استاد پرورش و شهید منتظری سفری به لیبی کرد و تجربیات گرانبهایی را کسب نمود.

ایشان معتقد بود انقلاب زمانی می تواند تداوم داشته باشد که دارای تشکیلات منسجم باشد، با مطالعات سیاسی عمیقی که داشت به روشنگری و افشاگری چهره های ضد انقلابی و ضد اسلام از جمله گروه های منافقین و توده ای، لیبرال ها و ملی گراها پرداخت.

در زمینه فعالیت های فرهنگی و سازندگی نسل جوان با حضور خود در مدارس این رسالت را بدوش کشید و شاگردان پاک باخته ای را تقدیم اسلام نمود. وی از علاقه مندان به دکتر شریعتی بود و از سال 50 به بعد به تدریس آثار وی پرداخت. از خصوصیات اخلاقی و معنوی شهید اینکه روحانی پرشور ، پرتلاش و عاشق بود و سرانجام با عشقی که داشت در هفتم تیر 60 به همراه شهید بهشتی به شهادت رسید.

از آثار شهید اژه ای می توان به موارد زیر اشاراه نمود:

1- سلسله انتشارات فرصت در غروب

2- سلسله انتشارات مخصوص دانش پژوهان

3- نقش شخصیتها در تاریخ (استاد جعفری)

4- دومین رمضان راجع به جنگ اعراب و اسرائیل

5- جزوه شب قدر

6- فقر از دیدگاه اسلام

7- آرامش در بیکرانگی

8- جزوه روانشناسی و فلسفه

9- نقد و بررسی جنبش مسلمانان مبارز

و ده ها نوار سخنرانی می باشد.

فیلم ماندگار

سخنان امام خمینی (ره) در مورد شهدای هفتم تیر
 
 
فیلمی در مورد شهید علی اکبر اژه ای
 
 
 
 
 
 
بهشت زهرا
در حال بارگیری نقشه...

هدیه به عزیزان

جهت حمایت از مؤسسه خیریه مورد نظر روی تصویر آن کلیک فرمایید

4221594_856.png 1394-11-04_17-14-58.png 3f6379555150e57af450163be10a17d1.png 19_orig.png 1468930738_.png

جستجو در صفحات درگذشتگان